62520478 660x330 - صحت عملکرد زیرسیستم‌های «پارس ۱» تائید شد

صحت عملکرد زیرسیستم‌های «پارس ۱» تائید شد

سرپرست پژوهشگاه فضایی ایران با اشاره به گذشت حدود ۱۷ روز از قرارگیری ماهواه «پارس ۱» در مدار و انجام تست‌های مداری متعدد، از عملکرد صحیح اغلب زیرسیستم‌های اصلی و حیاتی ماهواره خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری دنیای برند به نقل از ایسنا، دکتر حسن سالاریه، رئیس سازمان فضایی ایران با اشاره به آزمون‌های مداری متعدد برای اطمینان از صحت عملکرد زیرسیستم‌های بکارگرفته شده در ماهواره «پارس ۱» گفت: پس از تزریق موفق ماهواره «پارس ۱» در مدار، مهم‌ترین اقدامی که باید انجام می‌شد، اطلاع از سلامت زیرسیستم‌های اصلی ماهواره بود که از مهم‌ترین این زیرسیستم‌ها، زیرسیستم تأمین توان ماهواره و دریافت داده‌های تله‌متری و ارسال تله‌کامند از طریق ایستگاه‌های زمینی است که نشان‌دهنده برقراری ارتباط صحیح ماهواره و ایستگاه زمینی است.

وی ادامه داد: به لطف خدا، در همان روز اول پس از پرتاب با دریافت سیگنال‌های ماهواره از طریق تله‌متری و تحلیل آنها، از سلامت بخش تامین توان ماهواره اطمینان حاصل شد و در روزهای بعد از آن بحث شارژ باتری‌ها از طریق صفحات خورشیدی مورد ارزیابی قرار گرفت و سلامت کامل سیستم تأمین توان ماهواره تائید شد.

سرپرست پژوهشگاه فضایی ایران، ضمن اشاره به ارتباط با ماهواره از طریق باندهای S ،UHF و VHF طی چند روز اول و اطمینان از پایداری وضعیت ارتباط بین ایستگاه زمینی و ماهواره، افزود: با اطمینان از عملکرد صحیح زیرسیستم‌های مذکور، به پایدارسازی ماهواره به کمک حسگرهای مغناطیس‌سنج و عملگرهای گشتاورساز مغناطیسی پرداخته شد. در حین این عملیات کارکرد صحیح بوردهای الکترونیکی- کنترلی و برخی الگوریتم‌های پردازشی مربوطه مورد ارزیابی قرار گرفت. با انجام آزمون‌های مداری متعدد طی روزهای بعدی، از عملکرد صحیح این بخش نیز اطمینان حاصل شد.

سالاریه خاطر نشان کرد: نکته بسیار حائز اهمیت این است که ماهواره «پارس ۱» اولین ماهواره بومی از این کلاس بوده که در فضا مورد استفاده و آزمون قرار می‌گیرد و دارای زیرسیستم‌های مختلف توسعه داده شده داخلی است که اغلب برای نخستین بار در شرایط فضایی قرار می‌گیرند که در نتیجه باید تحت آزمون‌های متعدد و با دقت بالا در مدار قرار گیرند تا صحت طراحی‌ها و عملکرد مناسب آنها به اثبات برسد. لذا با توجه به اینکه ماهواره‌ در مدار ارتفاع پایین، در طول یک شبانه‌روز، حدودا ۲۰ دقیقه ارتباط مناسب با ایستگاه زمینی داشته و اکثر آزمون‌ها باید بارها تکرار شوند، بالطبع فرایند آزمون و راه‌اندازی زمان‌بر خواهد بود که البته طبیعی بوده و این موضوع برای همه ماهواره‌ها در این کلاس در دنیا صادق است. فرایند تحقیق و توسعه در صنعت فضایی نیاز به انجام گام‌های عملیاتی متقن دارد که در مورد ماهواره «پارس ۱» در حال طی شدن است.

وی افزود: بخش کنترل حرارت شامل کنترل و توزیع حرارت در داخل ماهواره، زیرسیستم پردازش و مدیریت داده، بخش‌های مختلف سیستم کنترل وضعیت شامل حسگرهای اندازه‌گیری سرعت زاویه‌ای،‌ حسگرهای مغناطیس‌سنج و حسگر خورشیدی و سیستم موقعیت‌یابی ماهواره در مدار از طریق ایستگاه زمینی نیز در این مدت مورد آزمون قرار گرفته و عملکرد تک‌تک آن‌ها و اجزای مربوطه با آزمون‌های مداری متعددی که انجام شده است، صحه‌گذاری شده است.

سالاریه با اشاره به روند منظم و مطابق برنامه انجام فرآیندهای آزمون مداری بخش‌های مختلف ماهواره، افزود: در آخرین آزمون‌های انجام شده، عملکرد ارتباط با ماهواره در باند X نیز با موفقیت انجام شد و در حال حاضر کارشناسان ما در حال انجام آزمون‌های الگوریتم‌های مختلف کنترل ماهواره و دیگر حسگرهای تعبیه شده در ماهواره مانند حسگر ستاره و پس از آن زیرسیستم اصلاح مداری و پیشرانه ماهواره هستند.

به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه فضایی ایران، قرار گرفتن ماهواره «پارس ۱» در مدار و انجام تست‌ها در شرایط واقعی فضایی گامی بلند در توسعه بومی ماهواره‌های سنجشی ایرانی است. در هر شبانه‌روز کار با این ماهواره تجربیات بسیار ذی قیمت و منحصر بفردی در پژوهشگاه فضایی و صنعت فضایی کشور حاصل می‌شود. نتایج عملکرد زیر سیستم‌های ماهواره در مدار تاثیر مستقیم در طراحی نمونه‌های پیشرفته‌تری از این ماهواره مطابق برنامه ۱۰ ساله فضایی کشور و همچنین اصلاح نمونه دوم ماهواره «پارس ۱» دارد که در آینده نزدیک در مدار قرار خواهد گرفت.

پایان

همچنین ببینید

63108182 310x165 - فردا دنباله‌دار درخشان آسمان به مهمانی زمین می‌آید

فردا دنباله‌دار درخشان آسمان به مهمانی زمین می‌آید

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران، دنباله‌دار ۱۳P/Olbers را مهمان جدید آسمان این شب‌های زمینیان دانست …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *