jet.com والمارت

شکست والمارت در پروژه jet.com

خرده فروشی والمارت یکی از مشهورترین نام ها در سراسر جهان محسوب می شود. این برند شهرت بالایی در زمینه ارائه محصولات با کیفیت به مشتریانش دارد.

پایگاه خبری دنیای برند، پروژه Jet.com از سوی این خرده فروشی تنها یک سال پس از راه اندازی در شهر نیویورک متوقف شد.
بر این اساس تا جمعه آتی تمام سفارش های موجود تحویل داده خواهد شد. موجودی انبار نیز با تخفیف بسیار بالا در اختیار مشتریان علاقه مند قرار می گیرد.

بی تردید مشاهده خبر شکست یکی از پروژه های جسورانه والمارت برای هر فردی شوکه کننده خواهد بود. این پروژه سال گذشته با هدف ورود والمارت به حوزه خرده فروشی آنلاین طراحی شد.

هدف اصلی در این طرح عرضه مواد غذایی ارگانیک و تازه به صورت آنلاین بود. نخستین شهر نیز برای آزمایش این پروژه نیویورک بود. بدون تردید جمعیت فراوان این شهر و امکانات گسترده حمل و نقل نقش مهمی در انتخاب مدیران والمارت داشته است.

تعطیلی پروژه جدید والمارت به معنای تخلیه انبار ۲۰۰ هزار متری با تمام امکانات و تجهیزاتش است. همچنین بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ موقعیت شغلی نیز در این میان از بین خواهد رفت. این امر بر روند افزایش بیکاری در شهر نیویورک و به طور کلی تمام اقتصاد ایالات متحده تاثیر منفی خواهد داشت. نکته مهم در این میان ادامه فعالیت شعبه خرده فروشی والمارت در نیویورک است بنابراین اخلالی در روند فعالیت عادی این برند ایجاد نخواهد شد.

بی تردید وقتی یکی از پروژه های مهم برندها با شکست مواجه می شود، بحث بر سر یافتن دلایل اصلی این امر داغ خواهد بود.

نکته مهم در اینجا تاکید بسیار زیاد والمارت بر روی موفقیت احتمالی پروژه جت بود بنابراین مشاهده تعطیلی این پروژه آن هم فقط یک سال پس از راه اندازی برای تمام مشتریان این برند عجیب به نظر می رسد. براساس گزارش بلومبرگ یکی از دلایل اصلی شکست پروژه جت استفاده از سطح قیمت های بسیار پایین برای شروع کار بود.

به این ترتیب توجه بسیاری از مشتریان به این پروژه جلب شد. وقتی یک استارت آپ با سطح قیمت پایین شروع به فعالیت می کند، هدف اصلی اش فشار بیشتر بر رقباست. در این زمینه والمارت بودجه مناسبی برای پروژه اش طراحی نکرده بود. به این ترتیب فقط چند ماه پس از ارائه قیمت های پایین مدیران این استارت آپ مجبور به استفاده از سطح قیمت عادی شدند.

بی تردید بازه زمانی چند ماهه برای جلب نظر مشتریان کافی نیست بنابراین با پایان روند تخفیف های گسترده پروژه جت شمار مشتریان نیز به شدت کاهش یافت. برخی از مدیران میانی این پروژه در اعتراض به روند نامناسب و عدم برنامه ریزی دقیق برای جت اقدام به استعفا کردند. به این ترتیب بحران دوم والمارت ناتوانی در حفظ مدیرانش بود.

والمارت از شکست پروژه جت درس های بسیار زیادی گرفته است. نکته مهم در این میان صدمه به اعتبار این برند است. وقتی ما به عنوان یک برند معتبر با شکست مواجه می شویم، بخش قابل توجهی از اعتبارمان از دست خواهد رفت.

استراتژی بازیابی اعتبار همیشه اهمیت زیادی دارد، اما جلب نظر دوباره مخاطب نیز چالشی تمام عیار خواهد بود. بی تردید صحبت در مورد استراتژی والمارت برای مقابله با این شکست باید به چند ماه دیگر موکول شود. اکنون والمارت هنوز در شوک شکست پروژ محبوبش است. تجربه فعالیت در دنیای کسب و کار احتمال کاهش شدید سطح فروش والمارت در ماه های آتی را به شدت افزایش می دهد بنابراین مدیران والمارت باید در انتظار برای پاسخگویی به موج سوم بحران باشند

منبع: بلومبرگ

همچنین ببینید

New Italian electric cars are on the way 310x165 - خودروهای برقی جدید از برند خودروساز ایتالیایی

خودروهای برقی جدید از برند خودروساز ایتالیایی

پایگاه خبری دنیای برند، لانچیا خودروی کوچک یپسیلون جدید را در ماه فوریه در طرح …