برندسازی

سهم ایران از برندسازی تنها ۰.۳ درصد است

اقتصاد ایران: سرپرست سازمان توسعه تجارت با اشاره به اینکه در حال حاضر ۱۰۰ برند برتر دنیا ۱۱ درصد کل صادرات جهان را به خود اختصاص داده‌اند، سهم ایران از برندسازی جهان را کمتر از ۰.۳ درصد عنوان کرد.

به گزارش ایسنا، امروز (سه‌شنبه) دومین مراسم اهدای جایزه ملی برند با حضور سرپرست سازمان توسعه تجارت و جمعی از تولیدکنندگان برگزار شد.

در این نشست محمدرضا مودودی – سرپرست سازمان توسعه تجارت – با تاکید بر اینکه در دنیای امروز برندها تعیین کننده ثروت و جایگاه یک کشور هستند، اظهار کرد: در دهه شصت میلادی ۲۰ هزار قلم کالا در یک سوپرمارکت وجود داشت اما این رقم امروز بیش از یک میلیون است.

وی ادامه داد: در دهه شصت میلادی ۴۰۰ ایستگاه رادیویی، ۶ شبکه تلویزیونی فعالیت اقتصادی و رسانه‌ای داشتند، اما امروزه با وجود فضای مجازی این رقم به تعداد نفوس روی زمین است.

مودودی افزود: در حال حاضر ۱۰۰ برند برتر دنیا ارزشی معادل ۱۸۷۲ میلیارد دلار و ۱۱ درصد کل صادرات جهان را به خود اختصاص داده است.

وی اضافه کرد: ۱۰ برند اول جهان نزدیک به ۴۲ درصد از کل صد برند برتر را تشکیل می‌دهد و ۵ درصد از کل صادرات دنیا را به خود اختصاص داده است.

سرپرست سازمان توسعه تجارت سهم ایران از برندسازی با ۱.۲ درصد از جمعیت، جغرافیا و تولید ناخالص ملی دنیا را کمتر از ۰.۳ درصد اعلام کرد. این در حالی است که ایران آکنده از ثروت و برکات بی حد و مرز است.

مودودی ادامه داد: وقتی تغییرات بنیان‌های اقتصادی را بررسی می‌کنیم در طول نیم قرن گذشته اقتصاد ایران نزدیک به ۶.۶ برابر بزرگ شده و در این مدت اقتصاد هند، مالزی و چین به ترتیب ۱۳، ۲۰ و ۶۰ برابر رشد کرده است.

وی با بیان اینکه امروز تولیدکنندگان وزن سنگینی از رشد اقتصادی را به دوش می‌کشند، تصریح کرد: ایران در نیم قرن گذشته رشد شگفت انگیزی در زمینه تولید و صادرات داشته و وابستگی کشور به واردات به گونه‌ای تغییر کرده که بیشتر مواد اولیه وارد می‌شود.

او در پایان خاطرنشان کرد که در طول چهار دهه گذشته صادرات کشور ۱۰ هزار درصد رشد داشته و امروز ۵۰ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داریم که رقم آن در حال پیشی گرفتن از صادرات نفتی است.

انتهای پیام

همچنین ببینید

Tractor collection as a national brand 310x165 - مجموعه تراکتورسازی به عنوان یک برند ملی

مجموعه تراکتورسازی به عنوان یک برند ملی

پایگاه خبری دنیای برند، سرکنسول جدید ایران در جمهوری خودمختار نخجوان با اشاره به شرایط …