62841499 640x330 - حفط رتبه ۱۷ جهانی ایران در حوزه علوم اعصاب/توسعه علوم شناختی سرمایه‌گذاری زیادی می‌طلبد

حفط رتبه ۱۷ جهانی ایران در حوزه علوم اعصاب/توسعه علوم شناختی سرمایه‌گذاری زیادی می‌طلبد

مشاور عالی ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری این حوزه را جزء ۱۰ حوزه برتر علمی در دنیا ذکر کرد و گفت: ما همچنان رتبه ۱۷ جهانی را در این حوزه حفظ کرده‌ایم که برای ارتقای آن به اختصاص امکانات بیشتر نیاز است.

به گزارش پایگاه خبری دنیای برند، دکتر محمد علی جغتایی در دوازدهمین کنگره علوم اعصاب پایه و بالینی که امروز در سالن بین‌المللی همایش‌های رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد، مغز را یک حوزه بین رشته‌ای دانست که در آن متخصصان حوزه‌های بالینی، روانشناسی، مهندسی و علوم اعصاب پایه و بالینی با یکدیگر همکاری دارند.

وی علوم اعصاب را جزء لیست Top 10 linen science aportunities دانست و یادآور شد: ظهور علوم اعصاب در نیمه دوم قرن بیستم منجر به رشد حوزه‌های مختلف زیستی، دانش IT و بیوالکترونیک، رشد مقالات علمی، نقشه‌برداری مغز و هوش مصنوعی شده است.

جغتایی با بیان اینکه از این رو در سال‌های اخیر مطالعات زیادی در حوزه علوم اعصاب بالینی و پایه در دنیا اجرایی شده است، یادآور شد: در کنار این تحقیقات، پروژه‌های بزرگی در دنیا اجرایی شده، به گونه‌ای که در آمریکا و اروپا پروژه‌هایی در حوزه مغز در محورهای ترسیم مدارهای مغزی، فعالیت‌های الکتریکی و شیمیایی، مدارهای الکتریکی با کارکردهای شناختی و یکپارچه‌سازی داده‌های مغز اجرایی شده است.

وی با اشاره به برخی از پیش‌بینی‌ها درباره تحقیقات آینده علوم اعصاب، یادآور شد: این حوزه نیاز به سرمایه‌گذاری زیادی دارد؛ از این رو دو حوزه بسیار مهم نوروتکنولوژی و ارتباط میان هوش مصنوعی و عصب‌شناسی مورد توجه قرار گرفته است.

مشاور عالی ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی ریاست‌جمهوری با اشاره به رشد ثبت‌ پتنت در این حوزه، گفت: از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۳ ثبت پتنت رشد داشته است و در ایران علیرغم اقدامات صورت گرفته ما رتبه ۱۷ در این حوزه را در دنیا حفظ کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه رتبه ایران در حوزه علوم شناختی در منطقه اول است، خاطر نشان کرد: از سوی ستاد برای توسعه این حوزه اقداماتی صورت گرفت که از آن جمله می‌توان به ایجاد ۴۰ آزمایشگاه در دانشگاه‌ها و مراکز علمی، تاسیس رشته‌های علوم اعصاب و راه‌اندازی مجله علمی پژوهشی اشاره کرد.

پایان


منبع

همچنین ببینید

63107861 310x165 - جابه‌جایی بازدیدکنندگان اکسپو ۲۰۳۰ با هزاران بالگرد الکتریکی

جابه‌جایی بازدیدکنندگان اکسپو ۲۰۳۰ با هزاران بالگرد الکتریکی

یک استارت‌آپ اتریشی به نام فلای‌نو(FlyNow) خبر افتتاح تاسیسات خود را در عربستان سعودی برای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *