400027400763 26012 660x330 - تلاش قابل تقدیر وزارت صمت در تامین کالاهای مورد نیاز مردم

تلاش قابل تقدیر وزارت صمت در تامین کالاهای مورد نیاز مردم

دکتر جهانگیری در جلسه با وزیر صنعت، معدن و تجارت و معاونین این وزارتخانه با قدردانی از مدیران و دست اندرکاران وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: چشم های جامعه به عملکرد دست اندرکاران این وزارتخانه است تا با عملکرد خوب خود به مردم آرامش، آسایش و امید بدهند و این اطمینان در جامعه حاصل شود که نیازهای مردم تامین می شود.

پایگاه خبری دنیای برند، معاون اول رییس جمهور با اشاره به پدیده کرونا و تلاش همه مدیران کشور برای اینکه هر چه زودتر از شر این ویروس منحوس خلاص شویم، گفت: در کنار مشکلات و مسائل تلخ شیوع کرونا اتفاقات مهمی در کشور رخ داد که بخشی از این اتفاقات در حوزه مسئولیت وزارت صمت بود.

وی یکی از وظایف و اقدامات وزارت صمت در مقطع شیوع کرونا را تامین نیازها و کالاهای اساسی مردم عنوان کرد و گفت: در کشوری که درگیر جنگ اقتصادی با آمریکا است کارهای بزرگی در زمینه تامین نیازها و کالاهای اساسی جامعه انجام شد.

دکتر جهانگیری افزود: آمریکایی ها هدف گذاری کرده بودند که اقتصاد ایران را متلاشی کنند اما اکنون که در آستانه سومین سال خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم های آمریکا هستیم، آمارها و ارقام چیز دیگری می گویند. برخلاف وضعیت بسیاری از کشورهای بزرگ، ایران با هجوم مردم به فروشگاه ها و قحطی و کمبود کالا مواجه نشد و این در حالی است که ما در شرایط تحریم و فشار قرار داریم.

معاون اول رییس جمهور راه اصلی مبارزه با ویروس کرونا را ماندن در خانه و قطع زنجیره انتقال ویروس عنوان کرد و افزود: با وجود آنکه در ایران سرعت شیوع ویروس کرونا بالا بود، اما هیچ اتفاقی از جهت کمبود کالا نیفتاد و مردم احساس کمبود نداشتند.

وی با اشاره به اینکه براساس گزارش ها در برخی فروشگاه های زنجیره ای میزان فروش روزانه در مقطع شیوع کرونا ۵ برابر مواقع عادی بوده است،‌ تصریح کرد: با وجود آنکه حجم تقاضا به شدت افزایش یافت اما کمترین کمبود و یا خالی شدن قفسه ها را شاهد نبودیم که این توفیقات مرهون تلاش های کارخانه ها، واحدهای تولیدی و مدیریت خوب دست اندرکاران وزارت صمت بوده است.

دکتر جهانگیری همچنین با اشاره به اقدامات موثر و سازنده وزارت صمت در تامین اقلام بهداشتی مرتبط با کرونا،‌خاطر نشان کرد: در روزهای گذشته از یک واحد تولیدی ماسک بازدید کردم و هدفم از این بازدید قدردانی از تلاش های صورت گرفته برای راه اندازی این واحد بود چرا که افرادی که با تولید سروکار دارند به خوبی می دانند که راه اندازی یک واحد تولیدی چه پیچیدگی ها،‌چه مراحل و چه امکاناتی را نیاز دارد تا بتوان یک فعالیت تولیدی را آغاز کرد.

معاون اول رییس جمهور افزایش چشمگیر ظرفیت تولید ماسک و مواد ضدعفونی در کشور را افتخاری بزرگ توصیف کرد و افزود: امروز می توانیم با اطمینان به مردم بگوییم که نیازها به اقلام و کالاهای بهداشتی تامین شده و به خصوص در تامین کالاهای حفاظتی از کادر درمان دغدغه ای وجود ندارد و تامین اقلام مورد نیاز کادر درمان که سرمایه های این کشور هستند و خدمات ارزشمندی در این دوره برجای گذاشتند، جزو اولویت های دولت بوده است.

وی افزود: اجماع و اتفاق نظری که چهره های علمی و دانشگاهی و سیاست مداران دنیا و مدیران و برنامه ریزان کشورها درباره کرونا دارند این است که کرونا پدیده ای نوظهور است و شناخت درباره این ویروس بسیار اندک است و هنوز اشراف دقیقی نسبت به آن ایجاد نشده است. کرونا پدیدهای عالم گیر است و از قدرت های بزرگ صنعتی و اقتصادی تا کشورهای ضعیف همه با این پدیده درگیر هستند.

دکتر جهانگیری تصریح کرد: ما باید مسائل پیش روی صنعت، اقتصاد و دغدغه ها و نیازهای مردم را به خوبی بشناسیم و تجربیات جهانی برای مقابله با کرونا در همین مقطع کوتاه را نیز مدنظر قرار دهیم تا تحلیل درستی برای تصمیم گیری داشته باشیم و بتوانیم برای ضرورت ها و نیازهای مردم برنامه ریزی کنیم.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه افراد مسن و کسانی که بیماری های زمینه ای دارند بیش از سایرین در معرض خطر کرونا هستند،‌ خاطر نشان کرد: این موضوع نشان می دهد که تبعات کرونا در بخش هایی که بیماری های اجتماعی و اقتصادی مزمن تر باشد بیشتر خواهد بود و آسیب پذیری در این بخش ها بالاتر است.

وی افزود: امروز که به تدریج ادارات در کشور فعالیت خود را آغاز می کنند، آن بخش از ادارات که به دولت الکترونیک مجهز هستند می توانند بدون حضور فیزیکی به مردم خدمات دهند و در بخش هایی که دولت الکترونیک فعال نشده،‌ ارائه خدمات نیازمند حضور فیزیکی مردم است که آسیب پذیری ها را افزایش می دهد.

دکتر جهانگیری با تاکید بر اینکه باید بصورت اورژانسی و فوری به بخش هایی از جامعه که آسیب پذیری بیشتر دارند رسیدگی کنیم، افزود: اقشاری که بیشترین آسیب پذیری را دارند در اولویت هستند و نیازمندان جامعه که حقوق آنها از طریق فعالیت روزمزد تامین می شود و حاشیه نشین ها جزو کسانی هستند که باید در سیاست های خود بیش از پیش برای آنها برنامه ریزی کنیم.

معاون اول رییس جمهور صیانت از شغل کارگران در واحدهای تولیدی را از مهمترین برنامه های دولت برشمرد و تصریح کرد: نباید درباره کرونا ساده اندیشی کنیم چرا که آنچه مشخص است این است که فعلا راهکاری قطعی و علمی برای از بین بردن آن وجود ندارد و باید منتظر تولید واکسن و دارویی برای درمان قطعی این بیماری باشیم.

وی با تاکید بر ضرورت طراحی مدل هایی برای فعالیت اقتصادی منطبق با شرایط کرونایی گفت: باید برای بخش های مختلف تولیدی و اقتصادی کشور که می خواهند فعالیت کنند تا نیازهای مردم را برطرف سازند، برنامه ریزی و نحوه فعالیت آنها را تعیین کنیم.

دکتر جهانگیری از وزارت صنعت، معدن و تجارت خواست کارگروه هایی را برای طراحی این مدل ها تعیین کند تا با استفاده از نظر دانشگاهیان و صاحب نظران راهکارهای لازم را طراحی کنند. البته خلاقیت جوانان و نوآوری ها نیز می تواند به کمک آنها بیاید.

معاون اول رییس جمهور گفت: باید بدون کمترین تردید از بخش خصوصی و فعالان اقتصادی حمایت کنیم. وارد کنندگان و صادر کنندگان که افسران و سربازان دوران تحریم بودند حالا نیز سربازان دوران کرونا هستند تا نیازهای مردم را تامین کنند.

وی در ادامه با قدردانی از خدمات وزارت صمت برای تامین کالاها و نیازهای مردم در ایام پایانی سال و شب عید، گفت: با توجه به اینکه ماه مبارک رمضان را در پیش داریم این رویه باید استمرار پیدا کند و نیازهای مردم در ماه مبارک رمضان نیز به شکلی مناسب تامین شود. البته گزارش ها نشان می دهد که کالاها و اقلام مورد نیاز ماه مبارک رمضان تولید و تامین شده است که باید با نظارت و کنترل جدی در اختیار مردم قرار گیرد.

دکتر جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه دنیا در شرایط کرونا با رکود اقتصادی مواجه است، خاطر نشان کرد: صندوق بین المللی پول در این زمینه پیش بینی هایی دارد و اعلام کرده است که اقتصاد جهانی به منفی ۳ درصد خواهد رسید و گفته رکود اقتصادی در شرق آسیا از رکود اقتصادی سال ۹۰ میلادی که در شرق آسیا اتفاق افتاد بدتر خواهد شد و در اروپا و آمریکا نیز شرایط اقتصادی از رکود اقتصادی سال ۲۰۰۸ بدتر خواهد شد و بعضی نیز پیش بینی کرده اند که رکود اقتصادی جهانی بدتر از زمان جنگ جهانی دوم می شود.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: آنچه در این زمینه نسبت به آن تفاهم و اجماع وجود دارد این است که با رکود در اقتصاد جهانی روبرو خواهیم شد. باید همانگونه که در دوران تحریم با اتکا به اقتصاد مقاومتی تاب آوری اقتصاد را بالا بردیم در دوران رکود جهانی اقتصاد نیز کاری کنیم که اقتصادمان مقاوم باشد. البته در دوران تحریم ها اگرچه آسیب هایی به اقتصاد وارد شد اما اقتصاد کشور توانست روی پای خود بایستد.

وی با اشاره به تبعات و آثار کرونا برقیمت نفت خاطر نشان کرد: قیمت نفت که زمانی به بیش از ۱۰۰ دلار رسیده بود امروز به زیر ۲۰ دلار کاهش یافته و کشورهای اوپک و غیر اوپک تصمیم بر کاهش تولید گرفته اند.

دکتر جهانگیری افزود: البته به دلیل کاهش سهم درآمدهای نفتی در بودجه، کاهش قیمت نفت خیلی برای ما تعیین کننده نیست اما این کاهش قیمت روی سایر قیمت ها نظیر قیمت فلزات، مواد پتروشیمی و صادرات غیرنفتی نیز تاثیر می گذارد.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه در سال ۹۷ و ۹۸ میزان صادرات غیرنفتی کشور از رشد قابل قبولی برخوردار بوده است، گفت: صادرات ۱۳۵ میلیون تن کالا در شرایط تحریم حرف ساده ای نیست. ما در سال ۹۹ نیاز دو چندانی به درآمدهای حاصل از صادرات غیرنفتی داریم و این موضوعی جدی برای کشور است.

وی با تاکید بر اینکه تکیه اصلی ما برای درآمدهای ارزی بر صادرات غیرنفتی است،‌گفت: باید موضوع صادرات غیرنفتی را به عنوان یک موضوع جدی و تعیین کننده در دستور کار قرار دهیم و دولت نیز باید در حد توان حمایت های لازم را از این بخش انجام دهد.

دکتر جهانگیری توجه به کشورهای هدف صادراتی و کشورهای همسایه را پراهمیت برشمرد و از وزیر صنعت، معدن و تجارت خواست تیم ویژه ای را برای فعالیت در حوزه صادرات غیرنفتی مامور کند تا اگر با کاهش درآمدها در بخش صادرات پتروشیمی و فلزات مواجه شدیم، از طریق افزایش حجم صادرات غیرنفتی کمبودها را جبران کنیم.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به تصمیم برخی کشورها در شرایط رکود جهانی اقتصاد خاطر نشان کرد: برخی کشورها اعلام کرده اند که جلوی صادرات کالاهای اساسی خود را خواهند گرفت و تسهیلاتی برای واردات کالاهای اساسی و اقلام بهداشتی پرداخت خواهند کرد.

وی افزود: باید موضوع رکود اقتصاد جهانی و نیز بیماری کرونا را جدی بگیریم و تا آنجا که لازم است واردات انجام داده و ذخایر کالاهای اساسی خود را افزایش دهیم. خوشبختانه وارد کنندگانی در کشور داریم که سرمایه های کشور هستند و با اعتباری که در دنیا کسب کرده اند می توانند بدون پرداخت ارز و با کسب مهلت برای تسویه، کالا وارد کشور کنند که این گونه افراد باید به طور جدی مورد حمایت قرار گیرند.

دکتر جهانگیری گفت: در شرایط رکود جهانی اقتصاد باید به تولید داخلی نیز توجه کنیم چرا که برخی کشورها برای رونق تولید خود آمادگی دارند که کالاهایشان را حتی با قیمت های پایین تر صادر کنند و ما باید این موضوع را مدیریت کنیم تا واردات این گونه اقلام به تولید داخلی کشور آسیب وارد نکند.

معاون اول رییس جمهور توجه به واحدهای کوچک و متوسط را از دیگر موضوعات پراهمیت دانست و گفت: این گونه واحدها در شرایط مساعد به سرعت رشد می کنند اما وقتی که شرایط نامساعد باشد به همان سرعت آسیب پذیر هستند. در رکود جهانی اقتصاد بیشترین آسیب ها به این گونه واحدها وارد می شود که لازم است به آنها توجه و از آسیب رسیدن به آنها جلوگیری کنیم.

وی با اشاره به تعیین ۷۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات با نرخ سود ۱۲ درصد برای کمک به واحدهای تولیدی،‌ گفت: باید پرداخت این تسهیلات با حساسیت انجام شود و شرط دریافت این تسهیلات نیز حفظ اشتغال کارکنان واحدهای تولیدی است.

معاون اول رئیس جمهور در پایان تصریح کرد: انصافاً آقای رحمانی، وزیر صمت زحمت می کشند، تلاش می کند و با دلسوزی برای حوزه مسئولیت خود وقت میگذارد، من از اینکه یک مدیر اینگونه پای کار است مطمئن هستم که این مدیر در دوره مسئولیت خودش مشکلات مردم را حل میکند؛ چرا که ما باید نسبت به مردم دلسوزی داشته باشیم، مردم به ما ماموریت دادند و اینجا نشستیم که با آنها خدمت کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در این جلسه گزارشی از وضعیت موجود و اقدامات صورت گرفته در سال ۹۸ ارائه کرد و گفت: تعداد صدور جواز تاسیس و پروانه بهره برداری درسال ۹۸ رشد قابل توجهی نسبت به سال ۹۷ داشته که این یعنی نه تنها در سال ۹۸ رکود وجود نداشته بلکه شاهد رشد در بخش های مختلف و متعاقب آن ایجاد فرصت های شغلی بوده ایم.

رضا رحمانی برنامه این وزارتخانه را برای فعال کردن ظرفیت های خالی واحدهای تولیدی و افزایش تولید محصولات خاص و پیشران در سال ۱۳۹۹ تشریح کرد و گفت: جمع نیاز مالی این وزارتخانه در سال ۹۹ اعتباری بالغ بر ۱۵۰۰ میلیارد تومان است و در این برنامه ۲۲۰۰ واحد تولیدی فعال سازی خواهند شد.

وی از تدوین ۴۰ برنامه بعنوان محورهای اصلی و اهم برنامه های سال جهش تولید در وزارت صمت خبر داد و افزود: علاوه بر اینکه برنامه های سال رونق تولید با جدیت دنبال می شود، تمرکزی جدی تر بر تعدادی از برنامه ها نظیر مدیریت واردات، توسعه فناوری و محصولات دانش بنیان، تکمیل سامانه ها و تفویض اختیار به تشکل ها و استان ها معطوف شده است.

وی همچنین با اشاره به افزایش صادرات کالاهای غیرنفتی در سال ۹۸ ،‌میزان سرمایه گذاری ثابت مورد نیاز برای سال ۱۳۹۹ را ۷۵ هزار میلیارد تومان و میزان سرمایه در گردش مورد نیاز سال جاری را ۵۰۰ هزار میلیارد تومان عنوان کرد.

وزیر صمت در ادامه از افزایش ۲۰ برابری ظرفیت تولید ماسک صنعتی خبر داد و گفت: در حال حاضر روزانه ۴ میلیون ماسک صنعتی علاوه بر تولیدات مساجد و مردم تولید می شود.

در این جلسه همچنین تعدادی از معاونین وزیر صمت نیز گزارشی از برنامه های حوزه مسئولیت خود در زمینه های مختلف نظیر تولید، تامین و ذخیره سازی کالاهای اساسی ارائه کردند.

در این نشست فرشاد مقیمی مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو، سید جواد سلیمانی مدیرعامل گروه خودرو سازی سایپا، حمیدرضا عظیمیان مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان و اردشیر سعد محمدی مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران نیز از طریق ویدئو کنفرانس هر کدام گزارشی از ظرفیت تولید انواع محصولات تولیدی خود و برنامه ها و پروژه های در دست اقدام برای سال ۱۳۹۹ ارائه کردند و در پاسخ به پرسش معاون اول رییس جمهور در خصوص نحوه مدیریت شرایط کرونایی و پیشگیری از ابتلای کارگران این واحدهای تولیدی، به بیان گزارشی از اقدامات پیشگیرانه و مدیریت وضعیت فعلی در جهت جلوگیری از شیوع کرونا در این واحدها پرداختند.

پایان

همچنین ببینید

India becomes the global leader in stock offerings 310x165 - هند رهبر جهانی عرضه سهام می‌شود

هند رهبر جهانی عرضه سهام می‌شود

پایگاه خبری دنیای برند، هند از چین پیشی می‌گیرد تا به رهبر جهانی عرضه اولیه …

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x