Img20240618074110763 650x330 - تقویت مراودات با چین ضروری است

تقویت مراودات با چین ضروری است

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی شهرکرد با اشاره به اینکه یکی از اولویت‌های اصلی اتاق، بهبود وضعیت کسب‌وکار است، گفت: برای رسیدن به این هدف استفاده از ظرفیت مشاوران اقتصادی و بررسی ظرفیت همکاری با سایر کشورها ضروری است.

شهرام زارع در همایش بررسی ظرفیت‌های صادراتی و وارداتی چین و استان چهارمحال و بختیاری، با بیان اینکه مراودات اقتصادی ایران و چین مطلوب است، افزود: اکنون پروازهای ایران به این کشور با یک‌سوم ظرفیت انجام می‌شود و باید تمهیداتی اندیشید تا ارتباط تاجران و تولیدکنندگان در این حوزه تقویت شود.

زارع با اشاره به اینکه ۷ محصول تولیدی در چهارمحال و بختیاری بیش‌تر از سایر محصولات قابلیت صادرات دارد، اظهار کرد: عمده بادام مامایی تولیدی در این استان به هند و از طریق این کشور به آمریکا و اروپا صادر می‌شود، این محصول قابلیت صادرات به چین را دارد.

رئیس اتاق شهرکرد با بیان اینکه گز با کیفیت بالا نیز در این استان تولید می‌شود، یادآور شد: متأسفانه این محصول به هیچ کشوری صادر نمی‌شود، در زمینه بازرگانی در این راستا نیازمند کمک هستیم.

وی تأکید کرد: محصولات پتروشیمی، فولاد، بادام، گز، ماهیان سردابی، خوراک آبزیان، نساجی و … قابلیت صادرات به کشور چین را دارد و همایش بررسی ظرفیت‌های صادراتی و وارداتی چین و استان چهارمحال و بختیاری با هدف مورد توجه قرار گرفتن پتانسیل‌های صادراتی این استان برگزار شده است.

به گفته زارع، صادرات محصولات استان چهارمحال و بختیاری به چین انجام نمی‌شود و تقویت مراودات با این کشور ضروری است.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین نیز در این همایش گفت: قبل از آغاز بیماری کرونا ۱۸ پرواز فعال از ایران به چین انجام می‌شد؛ اما اکنون تعداد پروازها به هشت پرواز کاهش پیدا کرده که البته مشکلات اقتصادی نیز در این موضوع بی‌تأثیر نیست.

مجیدرضا حریری با اشاره به برگزاری یک سمینار با حضور ۳۰۰ فعال اقتصادی و گردشگری چین در هفته گذشته، افزود: مقرر شد تورهای سرمایه‌گذاری از چین در دو حوزه سرمایه‌گذاری و گردشگری به ایران سفر کنند و درصدد هستیم تا این افراد برای دیدن جاذبه‌های گردشگری و سرمایه‌گذاری در استان‌ها حضور پیدا کنند.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین ادامه داد: صادرات غیرنفتی ایران بالغ‌بر ۵۰ میلیارد دلار در سال است که یک‌سوم آن به‌صورت مستقیم به چین صادر می‌شود، همچنین ۱۰۰ درصد نفت ایران به چین فروخته می‌شود و می‌توان گفت در ۱۴ سال اخیر چین شریک اول تجاری ایران است.

وی با تأکید بر اینکه اقتصاد ایران و چین مکمل یکدیگر هستند، توضیح داد: واردات ایران از این کشور در حوزه ماشین‌آلات، تکنولوژی و سایر کالاهاست، چین شریک اول تجاری ۲۶ کشور دیگر محسوب می‌شود.

حریری با اشاره به اینکه ۸۲.۵ درصد صادرات چهارمحال و بختیاری بر پایه محصولات نفتی، پتروشیمی، قیر و مواد معدنی است، خاطرنشان کرد: تنها ۲۰ درصد محصول ساخته شده در این حوزه صادر می‌شود که عمده این محصولات به کشور عراق و افغانستان صادر شده است، متأسفانه در تولید دچار ضعف هستیم و حاضر به آموزش نیستیم.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین تصریح کرد: باید به سمت تربیت تاجر حرکت کنیم، صادرکننده و تولیدکنندگان باید با تاجران خوب همکاری کنند، اگر تاجر خوبی نداشته باشیم محصول در انبار می‌ماند، اگر می‌خواهیم صادرکننده موفقی باشیم باید در بازار هزینه بدهیم.

وی با بیان اینکه ورود به بازار چین مشکل است، گفت: اما ورود به بازار چین قابل‌مقایسه با سایر بازارها نیست، سالانه ۱۸ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی به کشور چین داریم، اما می‌توان این عدد را به دو برابر افزایش داد.

حریری اظهار کرد: مساحت نمایشگاه واردات چین ۵۶۰ هزار مترمربع سالن پوشیده است، دولت چین فرصتی را در اختیار تجار کشورها قرار می‌دهد تا محصولات خود را برای واردات به این کشور معرفی کنند، سال گذشته ایران در این نمایشگاه حضور فعال داشت و فضایی بالغ‌بر ۲۰۰۰ مترمربع برای پاویون ایران در نظر گرفته شد، این نمایشگاه فرصت مناسبی برای معرفی محصولات تولیدی در کشور است.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین تأکید کرد: نمایشگاه واردات چین در آبان‌ماه برگزار خواهد شد، درصدد هستیم تا فرصت‌های صادراتی استان‌ها را تا پایان تیرماه جمع‌آوری کنیم، جذب توریسم تجاری، اکو توریسم و توریسم سلامت از برنامه‌های اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین در دستور کار قرار دارد.

منبع: اتاق ایران آنلاین

همچنین ببینید

Img2024071709474132 310x165 - پیامدهای انتشار گواهی سپرده 30 درصدی و افزایش نرخ‌های سود

پیامدهای انتشار گواهی سپرده ۳۰ درصدی و افزایش نرخ‌های سود

بانک مرکزی در تاریخ ۹ بهمن ۱۴۰۲، دستورالعمل انتشار اوراق گواهی سپرده خاص به مبلغ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *