Img20231227092511379 650x330 - تقلیل معافیت‌های مالیاتی به بنگاه‌های نوپا فشار می‌آورد

تقلیل معافیت‌های مالیاتی به بنگاه‌های نوپا فشار می‌آورد

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی شیراز گفت: در خصوص قانون مالیات‌های مستقیم اخیراً لایحه اصلاحیه به مجلس ارائه شده که این لایحه فشار مضاعفی را به بنگاه‌ها و واحدهای تولیدی وارد خواهد کرد درحالی‌که با توجه به دوره نونهالی بنگاه‌ها، باید نگاهی تازه به آنها داشت ازاین‌رو از نمایندگان مجلس شورای اسلامی تقاضای دقت نظر داریم.

محمدصادق حمیدیان در آیین گرامیداشت روز حسابدار و هم‌زمان با شروع به کار انجمن صنفی مؤسسات حسابرسی استان فارس با ابراز گلایه از سازمان امور مالیاتی کشور، افزود: نظام مالیاتی در مقطعی اعلام کرد که اعداد بالای ۸۰۰ میلیون تومان توسط حسابرسان رسمی مورد ارزیابی و قبول قرار گیرد؛ اما درصد اندکی از این حسابرسی‌ها توسط حسابرسان انجام و ارائه شد که موردقبول قرار نگرفته و مجدد حساب‌وکتاب مالیاتی بر روی آنها باز شده است.

وی با تأکید بر اینکه قداست انجام فعالیت حسابداران، حسابرسان و تشکل‌ها باید توسط سازمان متبوع موردنظر قرار گیرد، اظهار کرد: ضروری است که سازمان امور مالیاتی به نظر متخصصان و کارشناسان، حسابداران و حسابرسان احترام بگذارد و به سمتی حرکت کنیم که اگر بنگاهی فعالیتی دارد در زمانی که نیاز به حسابرسی است صداقت واقعی و تراز حسابرسی آن را محترم دانسته و تأیید کنیم و در صورت وجود مشکل به حل مشکل کمک کنیم.

حمیدیان اظهار کرد: این در حالی است که در رابطه با برخی از بنگاه‌ها به‌ویژه بنگاه‌های پذیرفته شده در بورس و اوراق بهادار، در شهرهای بزرگ شاهد هستیم که صورت‌های مالی که توسط سیستم بازرسی و تأیید می‌شود به‌طور کامل توسط سازمان امور مالیاتی نیز پذیرفته می‌شود اما در شهرهای کوچک هنوز با تنگ‌نظری‌هایی روبرو هستیم که امید داریم در این زمینه نیز فرهنگ‌سازی لازم در شهرهای کوچک انجام شود.

وی اضافه کرد: در قانون جدید مالیات‌ها، تلاش دولت بر این است که تعداد زیادی از معافیت‌های مالیاتی را از بین ببرد و یا تقلیل دهد و تلاش بخش خصوصی این است که بحث نونهالی در سرمایه‌گذاری و دوران بازدهی را از طریق مجلس به‌صورت قانونی موردتوجه و حمایت مالیاتی قرار دهد.

رئیس اتاق شیراز با بیان اینکه دولت باید به فکر راهکاری جز دریافت مالیات برای تأمین هزینه‌های خود باشد ادامه داد: نکته مهم این است که دولت نباید به‌طور یک‌طرفه درآمد را مبتنی بر مالیات افزایش دهد و هیچ راهکاری برای حل مشکل هزینه کلان دولت و برگشت آن به شکل ملموس نکند و به نظر می‌رسد تلاش دولت برای اخذ مالیات ابعاد مختلف ازجمله سیاسی دارد.

حمیدیان از دیگر ایرادات لایحه اخیر سازمان امور مالیاتی را قرار دادن پایه ثابت مالیاتی عنوان کرد و افزود: در کشوری که تورم حدود ۵۰ درصد دارد چطور یک عدد مشخص به‌عنوان پایه مالیاتی ثابت تعریف شده است؟ آیا شاخص دیگر و ممیزی بهتری وجود نداشت؟ نرخ تورم چه اثری بر روی این موضوع خواهد داشت؟ که این موضوع ابهامات و ابعاد منفی فراوان دارد.

وی تصریح کرد: در مباحث تخصصی و کارشناسی مانند مالیات بر خودروهای لوکس احساسی و مقطعی برخورد شد که پاسخگو نخواهد بود. قانون باید به‌صورت کلی به مباحث کلان بپردازد و  نگاه ریزبینانه و توجه زیاد به جزییات قطعاً مشکل جدیدی را ایجاد خواهد کرد که نظر بخش خصوصی در این زمینه وجود مشکلات فراوان در لایحه جدید قانون مالیات‌های مستقیم ارائه شده از سوی سازمان امور مالیاتی کشور به مجلس است و انتظار داریم موردتوجه قرار گیرد.

او در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به شروع به فعالیت این انجمن در استان فارس عنوان داشت: یکی از مشکلات مدیران ارشد واحدها و بنگاه‌های اقتصادی ما فارغ از اجرای خوب و دقیق تراز فعالیت خود، عدم آگاهی فنی از مفهوم عددی و ارتباطات اعداد در ترازهای مالی و رسیدگی‌های حسابداری است و جامعه حسابداران و حسابرسان ما باید ضمن انجام مأموریت خود در راستای ارتقای سواد حسابداری و مالی برای بنگاه‌ها را در دستور کار خود قرار دهند زیرا که سیستم مالی و حسابداری می‌تواند به‌عنوان ابزاری مفید برای مدیران باشد.

حمیدیان ادامه داد: تشکل‌های حسابداری و حسابرسی به‌مثابه کل واحدی تجلیگاه اندیشه و تفکرهای برتری هستند که در عین داشتن اختلاف‌نظرهای فردی در تصمیمات و اقدامات جمعی تأثیر وافری خواهند داشت که استقبال خوب و شکوهمند اعضا از این مراسم به‌خوبی مؤید این موضوع است.

منبع

همچنین ببینید

wto

تحریم و عدم عضویت در WTO دو مانع تجارت کشور

عضو هیات‌مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت با بیان این که در شرایط نابرابری با رقبای خود هستیم، گفت: دولت چهاردهم در ابتدای کارش باید برنامه راهبرد بلندمدت کشور را تدوین کند تا بداند در طول ماموریت چهار ساله و ۸ ساله‌اش در چه مسیری حرکت کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *