برند شهر خلاق

برندی بدون دستاورد برای رشت/مخالفت با سفر به کنفرانس شهرهای خلاق

جلسه شورای شهر رشت با موضوع سفر برخی از مدیران این شهر به سیزدهمین کنفرانس شهرهای خلاق خوارک در ایتالیا برگزار شد که اعضا با این سفر به دلیل عدم ارائه گزارش سفرهای گذشته مخالفت کردند.

به گزارش خبرنگار مهر، جلسه شورای شهر رشت عصر دوشنبه با حضور اعضای در دفتر این شورا برگزار شد. در این جلسه اعضای شورای شهر رشت به دلیل نامعلوم بودن دستاورد سفرهای قبلی و عدم گزارش این دستاوردها به شورا با لایحه سفر مدیران شهرداری برای حضور در سیزدهمین کنفرانس سالانه شهرهای خلاق در شهر فابریانو ایتالیا مخالفت کردند. اعضای شورا به شائبه اینکه برند شهر خلاق بنام شهرداری رشت نبوده و بنام یک فرد خاص است نیز اعتراض کردند.

در این لایحه، درخواست شرکت فاطمه قدیمی مدیر شهر خلاق و مدیر روابط عمومی شهرداری رشت، علی بهارمست سرپرست شهرداری رشت و یکی از مدیران شهرداری و یک آشپز پیشنهاد شده بود که با مخالفت اعضا همراه شد. اگرچه در این لایحه دوفوریتی اعلام شده بخشی از هزینه سفر به مبلغ ۵۰ میلیون تومان از سوی یونسکو پرداخت می‌شود، ولی یکی از اعضا در اعتراض به این موضوع گفت هنوز گزارش سفرهای قبلی و میزان هزینه‌های انجام شده به شورا شهر ارائه نشده است.

شهر خلاق دستاوردی برای رشت نداشته است

بهراد ذاکری در اعتراض به این لایحه با بیان اینکه همچنان شاهد سفرهای بدون دستاورد در زمینه شهر خلاق خوراک هستیم، اظهار کرد: بنده نه مخالف یونسکو و نه شهر خلاق و این برند هستم اما هنوز هیچ دستاوردی از این برند ندیده‌ایم.

بیشتر بخوانید:
بهشت کاکتوس‌ها یک برند خاص در زمینه گل و گیاهان کمیاب برای کشور

وی با اشاره به اینکه ادامه این سفرها افکار عمومی را جریحه دار کرده است، گفت: شهروندان باید دستاوردها و سود این برند را به عینه مشاهده کنند.

عضو شورای شهر رشت در ادامه با بیان اینکه تاکنون نه یک فاکتور از هزینه کرد سفرهای قبلی از یونسکو دیده‌ایم و نه تغییری در حوزه خوراک مشاهده کرده‌ایم، گفت: برندی که می‌توانست آورده اقتصادی برای رشت داشته باشد تاکنون هیچ دستاوردی برای این شهر نداشته است به همین منظور با این سفر مخالفم.

برای تصمیم گیری های بعدی نیازمند موافقت با سفر به ایتالیا هستیم

در ادامه این جلسه یکی دیگر از اعضای شورای شهر رشت با اشاره به انتقادات فراوان این پروژه، گفت: باید برنامه‌های جامع ارائه شود. در یکسال گذشته بخاطر عدم دستاورد شهر خلاق خوراک شناسی اجازه سفر خارجی داده نشده است.

محمد حسن عاقل منش به عدم اجرایی شدن طرح ایجاد خیابان خوراک نیز اشاره کرد و افزود: برای اجرای این طرح سرمایه گذار اعلام آمادگی کرده اما شهرداری قادر به ایجاد بستر لازم برای این سرمایه گذاری نیست.

وی با اشاره به ضعف مدیریتی، گفت: باید امروز اجازه سفر داده شود تا این توانمندی برای آینده رشت حفظ شود.

عاقل منش تصریح کرد: تاکنون در این مورد عملکرد موفق نداشته‌ایم در صورت عدم موافقت با این سفر سبب می‌شود ما نتوانیم آخرین اطلاعات را برای تصمیم گیری داشته باشیم.

هزینه سفر به ایتالیا برای زیر ساخت‌های شهر خلاق خرج شود

سخنگوی شورای شهر رشت در ادامه این جلسه با بیان اینکه هنوز ابهاماتی در مورد برند شهر خلاق خوراک وجود دارد، اظهار کرد: بنده هیچ مخالفتی با سفری که در پایان دستاوردی برای رشت داشته باشد نیستم اما تاکنون برنامه مدونی از شهر خلاق به شورا گزارش نشده است.

بیشتر بخوانید:
وین سکونت‌پذیرترین شهر جهان

فاطمه شیرزاد با اشاره به اینکه امروز اولویت ما سفر به ایتالیا نیست، ادامه داد: همین مبلغ برای ایجاد زیر ساخت‌های شهر خلاق در رشت هزینه شود.

شیرزاد به عدم ساماندهی دکه‌های خوراک در پیاده راه فرهنگی رشت اشاره و بیان کرد: هنوز همین کار ساده نیز توسط متولی شهر خلاق انجام نشده است ضمن اینکه جدا کردن روابط عمومی از بخش رسانه به این بخش آسیب زده است. صلاح حوزه شهرداری نیست دو مدیر در یک حوزه داشته باشیم باید در این زمینه تعیین تکلیف شود. هنوز دستاوردهای سفرهای قبلی نیز ارائه نشده است.

لزوم پاسخگویی به شورا درباره دستاوردهای برند شهر خلاق خوراک

فره‌ام زاهد یکی دیگر از اعضای شورای شهر رشت نیز در ادامه این جلسه ضمن اعلام مخالفت خود را با این لایحه، اظهار کرد: سال گذشته از متولی این موضوع خواسته شد به شورا پاسخ دهد دستاورد این سفرها و برند چه بوده است. اگر در این میان حرکتی نیز انجام شده توسط بخش خصوصی بوده هنوز یک مصوبه از دولت و یا حامیان مالی نداشته‌ایم و حتی نتوانسته‌ایم خوراک های رشت را به کشور معرفی کنیم.

عضو شورای شهر رشت تصریح کرد: تاکنون در زمینه شهر خلاق چه کارهایی صورت گرفته تا بتوانیم این برند را حفظ کنیم، چه امتیازاتی به دارنده برند از سوی یونسکو داده می‌شود؟ این برند بنام کیست؟ باید به این سوالات پاسخ داده شود.

وی افزود: باید بدانیم در چه زمینه سرمایه گذاری می‌کنیم سوال کردن حق شهروندان رشتی است. ما مخالف سفر مدیران برای دیدن اقلیم‌های مشابه و الگوبرداری کردن نیستیم اما باید به سوالات اعضا شورا در این زمینه پاسخ داده شود.

بیشتر بخوانید:
تدوین و رونمایی سند ملی برند گردشگری ظرف ۶ ماه آینده

همچنین ببینید

برند بیت پین

رونمایی از هویت بصری جدید برند بیت پین

پایگاه خبری دنیای برند، برند بیت پین، یکی از حرفه‌ای و محبوب‌ترین پلتفرم‌های معاملاتی رمزارزها …