62927701 660x330 - برنامه‌های ملی در حوزه‌های خاص فناورانه بزودی آغاز می‌شود/پنجره ما در حوزه هوش مصنوعی محدود است

برنامه‌های ملی در حوزه‌های خاص فناورانه بزودی آغاز می‌شود/پنجره ما در حوزه هوش مصنوعی محدود است

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان با اشاره به اینکه نخبگان از ما فرصت اثرگذاری و زمینه‌هایی را می‌خواهند که بتوانند فکر و استعداد خود را به منصه ظهور برسانند، گفت: این فرصت بیشتر در حوزه‌های لبه دانش روز دنیا اتفاق می‌افتد، لذا
تمرکز بنیاد ملی نخبگان بر حوزه‌های خاص فناورانه است و بزودی برنامه‌های ملی در همین راستا آغاز و فراخوان و جزئیات آن نیز منتشر خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری دنیای برند به نقل از ایسنا، سیدسلمان سیدافقهی با اشاره به چشم طمع کشورهای پیشرفته به بهره‌کشی از ذخایر استعدادی سایر کشورها و به ویژه ایران، گفت: در جهان کنونی و در نبردی که برای قدرت وجود دارد، کشورهای پیشرفته سعی می‌کنند منافع خود را ثبیت کرده و دایره نفوذ خود را در کشورهای مختلف گسترش دهند و با بهره‌مندی حداکثری از ذخایر ملت‌ها، بقای خود را تامین کنند.

وی ادامه داد: در حال حاضر تمرکز ویژه‌ای بر ذخایر کشورمان و به‌ویژه نیروی انسانی نخبه و مستعد برتر شده که شاهد آن، به راه افتادن جنگ رسانه‌ای در بحث مهاجرت نخبگان است که سعی می‌کنند با تزریق ناامیدی و بیان جملاتی مانند: «زمینه کار، اثربخشی و بروز و ظهور استعداد برای نخبگان وجود ندارد» و تبدیل آن به یک گزاره، ادراک و احساس یأس را به جامعه القا کنند.

افقهی با اشاره به جریانات و حواشی اخیر در رسانه‌ها در خصوص مهاجرت نخبگان و طرح بحث خیز علمی در سخنان رهبری، گفت: بدون تعارف و به فرموده حضرت آقا هرکسی نخبگان این مملکت را به رفتن ترغیب و ایجاد ناامیدی کند، خائن است، متاسفانه برخی با آمارهای بدون استناد تلاش می‌کنند بر طبل مهاجرت بکوبند و ازهیچ کوششی دریغ نمی‌کنند، اگر خیرخواه ملت و کشور باشند، نباید دست به چنین اقداماتی بزنند، اما اگر به دنبال زدن رقیب به هر قمیتی باشند، باید در پیشگاه خداوند پاسخگو باشند. رهبر معظم انقلاب فرمودند ما نیاز به خیز علمی داریم بر همین اساس باید نخبگانمان را ترغیب به ماندن و اثرگذاری در کشور کنیم.

جنگ فناوری‌های نوظهور

سیدافقهی در ادامه افزود: در چنین شرایطی ما به عنوان مجموعه بنیاد ملی نخبگان وظیفه داریم هر نوع اقدامی را که منجر به امیدآفرینی در بدنه دانشجویان و دانشگاهیان‌ می‌شود، انجام دهیم و همانطور که رهبر معظم انقلاب‌ فرمودند یکی از این اقدامات ایجاد زمینه اثربخشی برای نخبگان است. نخبگان از ما فرصت اثرگذاری و زمینه‌هایی را می‌خواهند که بتوانند فکر و استعداد خود را به منصه ظهور برسانند و این امر بیشتر در حوزه‌های لبه دانش روز دنیا اتفاق می‌افتد، آنها می‌خواهند در مجامع علمی آخرین یافته‌های خود را عرضه کنند و با افتخار آن را به نام کشور خودشان ثبت کنند.

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان با اشاره به جنگ فناوری‌های نوظهور همچون تراشه‌ها و هوش مصنوعی، گفت: در پیچ مهم تاریخی دنیای جدید هستیم و نقش نخبگان در شکست و پیروزی جایگاهی که اکنون پس از ۴۵ سال تلاش و مجاهدت به دست‌شان رسیده، بسیار پررنگ و بی بدیل است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه نخبگان حلقه اتصال زنجیره تولید علم و فناوری و ارزش آفرینی هستند، گفت: در حوزه زنجیره تولید علم و فناوری و ارزش آفرینی چیزی کم داریم و آن این است که بخش‌هایی که باید بازار را ایجاد کرده و محصول را به مصرف برسانند، درک درستی از حوزه علم و فناوری ندارند و تصحیح و تکمیل این ادراک کار نخبگان است.

تمرکز بنیاد ملی نخبگان بر حوزه‌های خاص فناورانه

وی در ادامه با اشاره به ضرورت پرداختن به فناوری‌های خاص، گفت: از خیلی پیشترها باید ورودی جدی به حوزه فناوری‌های خاص می‌داشتیم، اما متاسفانه در بسیاری موارد دیر اقدام کرده و دقیقه نودی شده‌ایم. از این رو یکی از برنامه‌های بنیاد ملی نخبگان تمرکز بر حوزه‌های خاص فناورانه است و بزودی برنامه‌های ملی در همین راستا آغاز و فراخوان و جزئیات آن نیز منتشر خواهد شد.

سیدافقهی ایجاد قله‌های علم و فناوری و امیدآفرینی میان نخبگان را از دیگر برنامه‌های بنیاد ملی نخبگان برشمرد و حوزه‌های نانوالکترونیک، حوزه تراشه‌ها و ریزپردازنده‌ها و همچنین هوش مصنوعی را از دیگر حوزه‌هایی دانست که نیازمند ورود جدی نخبگان است.

وی در ادامه افزود: قرار نیست چرخ را از نو اختراع کنیم، بلکه باید از دانش و تجربه انباشته در این حوزه‌ها بهره کاملی ببریم و از علم به دست آمده برای شتاب گرفتن در این حوزه‌ها استفاده و به هر دو بخش زنجیره تامین و زنجیره ارزش آفرینی توجه کنیم.

اهمیت نیروی انسانی در زنجیره ارزش‌آفرینی

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان بیان کرد: در بخش زنجیره تامین توجه به سرمایه‌گذاری بر زیرساخت‌ها، مواد اولیه و طراحی و … ضرورت دارد، اما در بخش زنجیر ارزش مهمترین بخش نیروی انسانی است که باید فرصت مناسب برای ایشان فراهم شود.

سیدافقهی با تاکید بر اینکه علیرغم همه تحریم‌ها، بهترین دانشجویان و اساتید را در کشور داریم و باید بیشترین حمایت را از استعدادشان انجام دهیم و بهترین بهره را ببریم، تصریح کرد: قطعا بخش عمده‌ای از این تکلیف بر عهده نهادهای مرتبط است که با ایجاد شرایط مناسب بستر فعالیت نخبگان را فراهم آورند.

پنجره ما در حوزه هوش مصنوعی محدود است

وی در ادامه با بیان اینکه درمصوبه هیات وزیران در آیین‌نامه حمایت از نخبگان ایرانی بر ورود و سرمایه‌گذاری جدی وزراتخانه‌های مرتبط در حوزه هوش مصنوعی تاکید شده که باید مورد مطالبه قرار گیرد، بیان کرد: باید به میدان بیاییم و کار کنیم، پنجره ما در حوزه هوش مصنوعی محدود است، دنیا با سرعت در این زمینه پیش می‌رود و قطعا بخشی از دنیا که صاحب این تکنولوژی شود، بر بخش دیگر حکمرانی خواهد کرد.

بدون سرمایه‌گذاری، ایجاد چرخه اقتصادی «های تک» معنایی نخواهد داشت

وی در ادامه با اشاره به اینکه بدون سرمایه‌گذاری، ایجاد چرخه اقتصادی «های تک» معنایی نخواهد داشت و باید از تحقیقات و پژوهش‌های شرکت‌ها در این حوزه حمایت کنیم، گفت: در سال پیش رو موضوع میکروالکترونیک را بطور جدی دنبال می‌کنیم و بنیاد ملی نخبگان در این زمینه برنامه‌هایی تعریف می‌کند، همچنین اعتبار خوبی در این حوزه در نظر خواهیم گرفت تا زنجیره ارزش را تکمیل کنیم. یعنی اولا به شرکت‌های مرتبط که خاک این حوزه را خورده‌اند، وصل شویم و نیازهای آنها را احصا و بازارشان را شناسایی کنیم و دوما با توجه به مسائل استخراج شده و تعریف پروژه مشخص، پژوهش‌های لازم را توسط دانشگاه‌ها انجام دهیم.

سیدافقهی با اشاره به اینکه تلاش می‌کنیم تا جایی که می‌توانیم، با ایجاد انگیزه و امید در دل نخبگان، شرایط اثرگذاری و نگهداشت ایشان را فراهم کنیم، گفت: در همین راستا نیز در حال تدوین لایحه جامع حمایت از نخبگان هستیم و انشالله این لایحه در مجلس بعدی تصویب می‌شود و بخش عمده آن زمینه‌سازی برای اثربخشی نخبگان وتامین مالی آن است.

به نقل از بنیاد ملی نخبگان، وی در پایان گفت: باید بخشی از میدان بازی و عمل فعالانه نخبگان را اقتصاد و کسب و کارهای دولتی تعریف کنیم تا دستگاه‌ها مسائل و نیازهای خود را به نخبگان ارجاع داده و نخبگان نیز با حل مسائل و تقویت پایه‌های علمی و فناوری نه تنها قدمی در راستای افزایش اقتدار کشور بردارند، بلکه سبب ایجاد نشاط و امید در جامعه شوند.‌

پایان

همچنین ببینید

62898631 310x165 - برگزیدگان جشنواره هنرهای تجسمی جوانان در مسیر نخبگی بنیاد ملی نخبگان

برگزیدگان جشنواره هنرهای تجسمی جوانان در مسیر نخبگی بنیاد ملی نخبگان

معاون مستعدان و آینده‌سازان بنیاد ملی نخبگان از قرارگیری برگزیدگان سی‌و یکمین جشنواره هنرهای تجسمی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *