62933790 660x330 - «اودیسیوس» روی ماه چپ کرد

«اودیسیوس» روی ماه چپ کرد

گروه ماموریت شرکت «اینتویتیو مشینز» گفتند که فرودگر قمری«اودیسیوس» احتمالا پس از فرود آمدن روی ماه واژگون شده است.

به گزارش پایگاه خبری دنیای برند به نقل از ایسنا، به نظر می‌رسد که فرودگر قمری «اودیسیوس»(Odysseus) شرکت «اینتویتیو مشینز»(Intuitive Machines) پس از فرود آمدن روی ماه واژگون شده است.

به نقل از اسپیس، اعضای گروه ماموریت گفتند که اودیسیوس ظاهرا هنگام فرود تاریخ‌ساز روز ۲۲ فوریه روی ماه واژگون شده اما جای نگرانی نیست زیرا این فرودگر پیشگام هنوز زنده است.

«استیو آلتموس»(Steve Altemus) مدیرعامل و یکی از بنیان‌گذاران شرکت اینتویتیو مشینز طی یک نشست مطبوعاتی گفت: ما تاکنون توانایی عملیاتی بسیار کمی داشته‌ایم. بنابراین، این فرود برای ما واقعا هیجان‌انگیز است و ما ماموریت خود را برای عملیات روی سطح ادامه می‌دهیم.

فرودگر اودیسیوس در روز ۱۵ فوریه بر فراز یک موشک «فالکون ۹»(Falcon 9) شرکت «اسپیس‌ایکس»(SpaceX) پرتاب شد و شش تجهیزات علمی ناسا و شش محموله خصوصی را به ماه برد.

بیشتر بخوانید:

«اودیسیوس» به سوی ماه پرتاب شد

این فرودگر شش روز بعد به مدار ماه رسید و عصر روز ۲۲ فوریه در فاصله ۳۰۰ کیلومتری از قطب جنوب ماه فرود آمد.

بیشتر بخوانید:

فرودگر قمری با موفقیت روی ماه فرود آمد

این اولین فرود یک فرودگر آمریکایی روی ماه از زمان پایان یافتن دوره «آپولو»(Apollo) در سال ۱۹۷۲ و اولین فرود یک فضاپیمای خصوصی بود.

گروه ماموریت، فرود برنامه‌ریزی‌شده را دو ساعت به تعویق انداختند تا اصلاحاتی را انجام دهند زیرا لازم بود یک پچ نرم‌افزاری را از مرکز کنترل ماموریت در هیوستون آپلود کنند.

گروه ماموریت اعلام کردند که فرود با ماجراهای بیشتری همراه بوده است. آلتموس و «تیم کرین»(Tim Crain) از بنیان‌گذاران شرکت اینتویتیو مشینز، در جریان نشست مطبوعاتی گفتند: اگرچه گروه هنوز در حال تحلیل داده‌ها هستند اما کاملا واضح است که اودیسیوس به طور عمودی همان طور که در نظر گرفته شده بود، فرود نیامده است.

آلتموس گفت: اودیسیوس قرار بود با سرعت حدود ۳.۲ کیلومتر در ساعت در جهت عمودی و صفر مایل در ساعت در جهت افقی حرکت کند اما داده‌ها نشان می‌دهند که در واقع با سرعت ۱۰ کیلومتر در ساعت در جهت عمودی و ۳.۲ کیلومتر در ساعت در جهت افقی حرکت کرده است.

آلتموس یک نظریه را در مورد آنچه رخ داده است، ارائه کرد و گفت: شاید در حالی که اودیسیوس با آن سرعت‌ها پایین آمده، یکی از پاهای مخصوص فرود آن در شکاف یا بخش دیگری از زمین ماه گرفتار شده باشد. در نتیجه، ممکن است ترمز فرود شکسته شده و فرودگر به آرامی واژگون شده باشد.

پیش از اینکه گروه بتواند ارزیابی کاملی را انجام دهد، به داده‌های بیشتری نیاز دارد.

پایان

همچنین ببینید

62383802 310x165 - ریه مینیاتوری که می‌تواند در تحقیقات دارویی استفاده شود

ریه مینیاتوری که می‌تواند در تحقیقات دارویی استفاده شود

محققان بریتانیایی بافت مینیاتوری از ریه ساختند که می‌تواند برای بررسی اثرات دارویی روی ریه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *