62867213 660x330 - «اطلس جامع فناوری سلامت» امسال رونمایی می‌شود

«اطلس جامع فناوری سلامت» امسال رونمایی می‌شود

سرپرست دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از تدوین و نهایی شدن اطلس جامع فناوری سلامت خبر داد و گفت: این اطلس امسال رونمایی می‌شود تا شناخت دقیق‌تری از حوزه فناوری سلامت داشته باشیم.

به گزارش پایگاه خبری دنیای برند، دکتر حمیدرضا بنفشه در ادامه با بیان این که فناوری‌های نوین در حوزه توانبخشی یک ضرورت است و باید فناوران به دنبال پژوهش‌های کاربردی باشند، گفت: استراتژی کلی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در دولت سیزدهم، حمایت از پژوهش‌های کاربردی در راستای نیل به مرجعیت علمی و توسعه فناوری‌های نوین است.

وی افزود: در حوزه تحقیقات و فناوری درصدد رفع نیازهای جامعه هستیم و تحقیقات را در راستای نیازهای جامعه اولویت‌بندی می‌کنیم و با توجه به مزین شدن امسال به نام «مهار تورم، رشد تولید» از سوی مقام معظم رهبری، در نقشه راهی که ترسیم کردیم، چهار گام را مدنظر قرار دادیم که گام اول تعیین اولویت‌ها و نیازهای نظام سلامت است که در حوزه دارو، مواد اولیه دارویی، تجهیزات پزشکی و توانبخشی، درمان‌های نو، ژن درمانی، درمان‌های شناختی و .. احصاء نظام مسائل انجام شده است و به مراکز رشد، پارک‌های علم و فناوری، دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، دانشگاه‌های وزارت علوم و … ابلاغ شده است تا تمام ذی‌نفعان و فعالان حوزه سلامت در جریان این نیازها باشند و درعرصه رفع این نیازها گام‌های عملیاتی بردارند.

سرپرست دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: گام دوم نقشه راه، شناسایی ظرفیت‌های ملی حوزه فناوری سلامت است که با بررسی‌های انجام شده به شناسایی ظرفیت‌ها در این راستا پرداختیم و اطلس جامع فناوری سلامت در این مسیر تدوین و نهایی شد و امسال رونمایی می‌شود تا شناخت دقیق‌تری از حوزه فناوری سلامت داشته باشیم.

دکتر بنفشه گفت: در گام سوم، تقسیم کار ملی با استفاده از ظرفیت‌های نیماد و بودجه‌های حمایتی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت از طرح­های فناورانه‌ای که در پاسخ به نیازهای نظام سلامت انجام می‌شود، به صورت ویژه حمایت می‌شود و در گام چهارم در صددیم در جایی که محصولات اولیه را داریم، رفع موانع تولید را در نظر بگیریم و کمک کنیم که محصولات اولیه در مقیاس وسیع تولید و وارد بازار شوند.

سرپرست دفتر توسعه فناوری سلامت افزود: مسؤول اصلی مجوزهای تجهیزات پزشکی، اداره کل تجهیزات پزشکی غذا و دارو است که تایید و صدور مجوزها را عهده‌دار است، اما در معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت نیز کمیته تخصصی توانبخشی داریم که فناوری‌های توانبخشی در این کمیته با حضور افراد صاحب نظر از دانشگاه‌های تخصصی با مرجعیت توانبخشی نظیر دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی تا صاحبنظران دانشگاه هلال احمر، دانشگاه تهران و غیره مشارکت فکری و علمی دارند.

باید امروز به فکر فناوری‌های توانبخشی حوزه سالمندی باشیم

دکتر بنفشه گفت: انقلاب اسلامی، در همه زمینه‌ها باعث ارتقاء و پیشرفت شد که یکی از این پیشرفت‌ها، در حوزه بهداشت رقم خورد. براساس آمار، بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، در حوزه‌های مختلف از جمله بهداشت و سلامت، پیشرفت‌های فراوانی حاصل شد که بهبود وضعیت سلامت عمومی شهروندان، افزایش محصولات درمانی و پزشکی در نقاط مختلف کشور، افزایش سطح امید به زندگی و کاهش مرگ و میر از جمله مواردی است که نشان‌دهنده رشد و پیشرفت در حوزه سلامت است و از سویی این افزایش سن امید به زندگی، تکالیفی را برای مجریان، سیاستمداران و قانونگذاران ایجاب می‌کند که وقتی سن متوسط افزایش پیدا می‌کند، باید خدمات توانبخشی و به نوعی فناوری‌های توانبخشی افزایش یابد و سالمندی در آینده، قطعا سیمای جوامع بشری را دگرگون خواهد کرد و باید امروز به فکر فناوری‌های توانبخشی حوزه سالمندی باشیم.

وی در ادامه با توجه به  نیاز روبه رشد کشور به حوزه تجهیزات توانبخشی گفت: حوزه توانبخشی با هدف افزایش کیفیت زندگی اهمیت دوچندانی را برای مخاطبان ایجاد کرده است و باید بدانیم توانبخشی صرفاً ویژه افراد دارای معلولیت نیست و برای انواع اختلالات و کم توانی‌ها نیز استفاده می‌شود.

دکتر بنفشه افزود: فناوری‌های نوین در حوزه توانبخشی نظیر هوشمندسازی، توانبخشی از راه دور، تجهیزات توانبخشی هوشمند با نیازهای شخصی شده، هوش مصنوعی، شخصی‌سازی دستگاه‌های توانبخشی و … جای کار فراوان دارد و در دنیا نیز کار شده و ما نیز با توجه به نیاز کشور باید گام‌های عملیاتی برداریم.

وی گفت: یکی از مهم‌ترین اهداف جشنواره فناوری‌های توانبخشی که سال گذشته در دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی برگزار شد و دبیرخانه دائمی جشنواره فناوری‌های توانبخشی نیز در این دانشگاه ایجاد شد، این است با شناسایی ایده‌ها، محصولات نمونه اولیه که در مرکز رشد پارک‌های علم و فناوری توسعه پیدا کرده‌اند، از طریق کمیته توانبخشی دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مورد حمایت قرار ‌گیرند و تولید محصول نهایی و تجاری‌سازی را برای این گروه‌ها تسهیل می‌کنیم.

تشکیل دبیرخانه دائمی فناوری‌های توانبخشی در دانشگاه علوم توانبخشی

وی گفت: دانش فنی در دانشگاه‌هاست و امیدواریم با تشکیل دبیرخانه دائمی فناوری‌های توانبخشی در دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی و استمرار این رویداد فناورانه به راهبرد اصلی که توسعه حوزه فناوری و حمایت از پژوهش‌های کاربردی در جهت رفع نیاز جامعه است، نزدیکتر شویم و بتوانیم به مرجعیت علمی و تحقق شعار سال نزدیک‌تر شویم.

به نقل از دانشگاه علوم توانبخشی، دومین جشنواره فناوری‌های توانبخشی به همت دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی ۲۴ بهمن ماه سال جاری با همکاری و حمایت مجمع خیرین سلامت کشور؛ معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری؛ معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت؛ معاونت پژوهشی وزارت علوم، سازمان ملی استاندارد ایران؛ سازمان بهزیستی کشور؛ جمعیت هلال احمر؛ سازمان بیمه سلامت ایران؛ سازمان بیمه خدمات درمانی نیروهای مسلح و بنیاد شهید انقلاب اسلامی در دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی برگزار می‌شود.

پایان


منبع

همچنین ببینید

63111500 310x165 - جلوگیری از نابینایی ارثی در سگ‌ها با یک آزمایش ژنتیکی جدید

جلوگیری از نابینایی ارثی در سگ‌ها با یک آزمایش ژنتیکی جدید

یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه کمبریج موفق شده است با یک آزمایش ژنتیکی جدید از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *