Img2022020816272182 650x330 - ابعاد دیپلماسی عربستان برای نقش‌آفرینی در 2030

ابعاد دیپلماسی عربستان برای نقش‌آفرینی در ۲۰۳۰

بررسی‌های مرکز پژوهش‌های اتاق ایران در ویرایش دوم گزارش «دیپلماسی اقتصادی عربستان» نشان می‌دهد این کشور بر مبنای چشم‌انداز ۲۰۳۰، دیپلماسی اقتصادی جدیدی را طراحی کرده و به‌تدریج در حال اجرای آن است.

 دیپلماسی اقتصادی عربستان به دنبال طراحی و اجرای چشم‌انداز ۲۰۳۰ در مسیر دگرگونی قرار دارد. در قالب این چشم‌انداز، ارتقای موقعیت عربستان به‌عنوان هاب جهانی تجارت و سرمایه‌گذاری و کشوری برخوردار از موقعیت برتر در جهان اسلام به اهداف کلیدی دیپلماسی اقتصادی بدل شده‌اند.

 سند جدید توسعه صنعتی این کشور که بر پایه کاهش نقش نفت در اقتصاد این کشور و همراهی به انقلاب چهارم صنعتی طراحی‌شده است نیز در شکل‌دهی به دیپلماسی اقتصادی نقش‌آفرین است.

 در بخشی از این گزارش آمده است: در راستای تحقق چشم‌انداز ۲۰۳۰، ساختار نهادی دیپلماسی اقتصادی عربستان در سال‌های اخیر در راستای تمرکزگرایی و افزایش اختیارات نهادهای بوروکراتیک متحول شده است.

 همچنین شورای همکاری خلیج‌فارس همچنان در کانون دیپلماسی اقتصادی عربستان قرار دارد و این کشور از مسیر شورای همکاری مذاکرات آزادسازی تجاری را به‌پیش می‌برد.

در این گزارش تأکید شده در حوزه سرمایه‌گذاری، عربستان کوشیده تا اصلاحات بنیادینی در راستای جذب سرمایه خارجی صورت دهد. از دیگر سو تلاش می‌کند تا مازاد درآمدهای نفتی را در بخش‌های جذاب و آینده دار زنجیره‌های ارزش سرمایه‌گذاری نماید.

 از طرفی کمک‌های توسعه‌ای عربستان به‌عنوان بخش مهمی از دیپلماسی اقتصادی این کشور بر جهان درحال‌توسعه متمرکزشده و در راستای منافع ژئوپلیتیک و ژئواکونومیک این کشور صورت می‌گیرد.

 روابط تجاری ایـران و عربسـتان پــس از تجربۀ رکـود ناشـی از تنش‌های سال‌های ۲۰۱۵ به بعد، بـا آغـاز تنش‌زدایـی در سـال ۲۰۲۳ وارد مرحلۀ جدیـد شـده و ضمن گفتگوهـا و جلسات میان دولتی و بـا مشارکت بخـش خصوصی ایـران، امیدهـا و چشـم‌اندازهای زیـادی را ایجـاد کرده است.

 

متن کامل گزارش «دیپلماسی اقتصادی عربستان» را اینجا بخوانید.

منبع: اتاق ایران آنلاین

همچنین ببینید

Img2024071709474132 310x165 - پیامدهای انتشار گواهی سپرده 30 درصدی و افزایش نرخ‌های سود

پیامدهای انتشار گواهی سپرده ۳۰ درصدی و افزایش نرخ‌های سود

بانک مرکزی در تاریخ ۹ بهمن ۱۴۰۲، دستورالعمل انتشار اوراق گواهی سپرده خاص به مبلغ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *