62866455 660x330 - آغاز به کار نمایشگاه ایران ساخت یازدهم با حضور ۳۲۳ شرکت و بیش از ۱۰ هزار محصول فناورانه

آغاز به کار نمایشگاه ایران ساخت یازدهم با حضور ۳۲۳ شرکت و بیش از ۱۰ هزار محصول فناورانه

امروز در حالی نمایشگاه یازدهم تجهیزات و مواد آزمایشگاهی برگزار می‌شود که بخش تست و آزمون پیشرفته به آن اضافه شده است و طی برگزاری این رویدادملی ۱۰ هزار و ۳۵۶ محصول و تجهیزات جانبی با حمایت معاونت علمی ریلست‌جمهوری عرضه می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری دنیای برند، این نمایشگاه امروز سه‌شنبه، ۱۲ دی با گذشت ۳ هفته از نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری برگزار می‌شود و دلیل جدا شدن این دو نمایشگاه را دکتر محمدحسین بهشتی، مدیرکل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تدوین تقویم نمایشگاهی از سوی شرکت‌های نمایشگاه‌های بین‌المللی می‌داند و یادآور می‌شود: شرکت نمایشگاه بین‌المللی بر اساس محدودیت‌هایی که داشته است، برگزاری نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن‌بازار را در زمان مقرر درج کرده بودند، ولی زمان برگزاری نمایشگاه ایران‌ساخت را ۳ هفته بعد از برگزاری نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری درج کرده‌اند.

وی افزود: شرکت نمایشگاه بین‌المللی نیز بر اساس محدودیت‌هایی که داشته است، برگزاری نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری را در زمان مقرر درج کرده بودند، ولی زمان برگزاری نمایشگاه ایران ساخت را ۳ هفته بعد از برگزاری نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن‌بازار درج کردند.

بهشتی با بیان اینکه برگزاری این نمایشگاه در دی ماه جانمایی شده است، یادآور شد: در مذاکراتی که با شرکت نمایشگاه بین‌المللی داشتیم، دلیل این امر را افزایش تقاضا و محدودیت فضایی عنوان کردند.

نخستین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران (iranlab۲۰۱۳) در سال ۹۲ آغاز به کار کرد و امروز نیز شاهد یازدهمین دوره نمایشگاه تجهیزات آزمایشگاهی با اضافه شدن یک پیشوند جدید با عنوان «تست و آزمون پیشرفته» هستیم.

نمایشگاه اول تجهیزات آزمایشگاهی با حضور ۱۲۰ شرکت و ۱۴۲۵ محصول کار خود را آغاز کرد و با فروش قطعی ۳۸۵ میلیارد ریال به پایان رسید. این میزان در دور دوم با حضور ۱۹۴ شرکت و ۳۷۶۳ محصول و فروش ۹۱۷ میلیارد ریال بوده است. جزئیات برگزاری ۱۰ دوره نمایشگاه تجهیزات آزمایشگاهی به این شرح است:

دوره تعداد شرکت تعدادمحصول میزان فروش
میلیارد ریال
اول ۱۲۰ ۱۴۲۵ ۳۸۵
دوم ۱۹۴ ۳۷۶۳ ۹۱۷
سوم ۳۰۳ ۷۲۲۰ ۸۶۵
چهارم ۳۴۲ ۸۷۸۹ ۱۰۴۵
پنجم ۳۷۱ ۹۵۰۲ ۵۷۳
ششم ۳۳۷ ۹۰۳۵ ۱۱۵۹
هفتم ۳۶۷ ۹۳۴۴ ۲۹۱۰
هشتم ۳۴۲ ۹۰۳۵ ۳۵۹۵
نهم ۴۴۲ ۹۶۲۵ ۲۱۲۳
دهم ۳۷۸ ۹۰۰۰ ۲۹۰۳

در مدت ۱۰ دوره برگزاری نمایشگاه ۱۶۴۷ میلیارد تومان فروش قطعی صورت گرفته که حدود ۱.۸ میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی را در پی داشته است.

دوره یازدهم این نمایشگاه ۱۰۸۰۷ محصول و تجهیزات جانبی عرضه شد که ۱۰۳۵۶ محصول و تجهیز جانبی تایید شده است. علاوه بر آن از ۳۶۲ شرکت واجد شرایط، ۳۲۳ شرکت در این نمایشگاه حاضر شده‌اند. 

محصولات عرضه شده در این نمایشگاه در این حوزه های سیزده گانه است که به این شرح است:

* مهندسی پزشکی و زیست مواد
* ارائه کنندگان خدمات کالیبراسیون
* تجهیزات آزموزچنی با فناوری مناسب
* مکانیک، شیمی و متالورژی
* برق، الکترونیک، نرم افزار و شبیه ساز
* عمران و ساختمان
* تجهیزات و ماشین آلات در حوزه فناوری‌های راهبردی
* نفت، گاز و پتروشیمی
* مواد آزمایشگاهی
* کشاورزی و محیط زیست
* فیزیک پایه
* تجهیزات عمومی آزمایشگاهی
* تجهیزات حوزه تست و آزمون صنعتی

این دوره از نمایشگاه همانند دوره‌های قبلی از حمایت‌های معاونت علمی، فناوری و اقتصاد  دانش بنیان ریاست جمهوری برخوردار است. بر این اساس  محصولات ارائه شده در این نمایشگاه بر اساس فناوری در چهار سطح فناوری دسته‌بندی می‌شوند که محصولات سطح اول ۴۰ درصد، سطح دوم ۲۵ درصد و سطح سوم ۱۰ درصد از حمایت برخوردار می‌شوند.

سطح‌بندی محصولات بر اساس سطح ذاتی فناوری و میزان داخلی‌سازی محصولات انجام می‌شود.

تسهیل در ارائه تسهیلات لیزینگ و برنامه‌ریزی برای استفاده از ظرفیت‌های موجود در قانون جهش تولید مانند اعتبار مالیاتی به‌ منظور گسترش بازار بخش صنعت از دیگر حمایت‌های عرضه شده در یازدهمین دوره نمایشگاه تجهیزات، مواد آزمایشگاهی و تست و آزمون پیشرفته ایران ساخت خواهد بود.

حمایت‌های معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان در این نمایشگاه به این شرح است:

* پرداخت بخشی از هزینه خرید مراکز علمی و پژوهشی دولتی بر اساس سطح‌بندی محصولات، سطح اول ۴۰ درصد، سطح دوم ۲۵درصد، سطح سوم ۱۰ درصد. (سطح‌بندی محصولات بر اساس سطح ذاتی فناوری و میزان داخلی‌سازی محصولات انجام می‌شود.) 

* تسهیل در ارائه تسهیلات لیزینگ و برنامه‌ریزی جهت استفاده از ظرفیت‌های موجود در قانون جهش تولید مانند اعتبار مالیاتی به‌منظور گسترش بازار بخش صنعت استفاده از پرداخت یارانه مطابق با سطح حمایتی به‌منظور توسعه زیرساخت‌های آزمایشگاهی، کارگاهی و صنعتی زیست‌بوم نوآوری شامل مراکز نوآوری، شتاب‌دهنده‌ها، کارخانه‌های نوآوری و مراکز هم آفرینی به‌منظور ایجاد و تجهیز فب‌لب‌ها، آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های تخصصی برای ساخت نمونه اولیه، تولید پایلوت و صنعتی شرکت‌ها و استارت‌آپ‌های مستقر در مراکز فوق.

* پرداخت یارانه ویژه علاوه بر سطح حمایتی تا سقف ۳ میلیارد ریال برای هر آزمایشگاه جهت تجهیز آزمایشگاه‌های مدارس و پژوهشسراهای دانش‌آموزی عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی.

* ارائه تسهیلات تا سقف ۱۵ میلیارد ریال برای توسعه بازار شرکت‌ها، با کارمزد کم، با کارگزاری یکی از صندوق‌های پژوهش و فناوری.

به گزارش پایگاه خبری دنیای برند، یازدهمین نمایشگاه تجهیزات ازمایشگاه تا روز ۱۵ دی میزبان بازدیدکنندگان خواهد بود. 

پایان


منبع

همچنین ببینید

61904658 310x165 - طراحی، پیاده‌سازی و توسعه همرسان آموزشی

طراحی، پیاده‌سازی و توسعه همرسان آموزشی

فراخوان همرسان آموزش به همت ستاد توسعه فناوری‌های فرهنگی و نرم معاونت علمی، فناوری و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *